Majorka na szosie, nigdy się nie znudzi


Trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego, znana właśnie jako Velo Czorsztyn, została oddana do użytku w 2019 roku. Jej południowa część wchodzi w skład innej, dużo dłuższej trasy, czyli Velo Dunajec. Pętla dookoła Jeziora Czorsztyńskiego ma w wariancie krótszym (gdy można skorzystać ze stateczków/gondoli pływających między zamkami w Czorsztynie i Niedzicy) 30 km długości, a w wariancie dłuższym 40 km (wtedy przejeżdża się przez Sromowce Wyżnie). 

W internecie można się spotkać z opiniami, że jest średnio trudna, a niektórzy polecają ją dla całych rodzin. Do tego wątku jeszcze powrócimy. Niewątpliwym atutem Velo Czorsztyn jest fakt, że przebiega po dość urozmaiconym terenie. Wzdłuż północnego brzegu ścieżka wiedzie praktycznie cały czas wzdłuż jeziora i nie ma tam prawie w ogóle większych podjazdów i zjazdów (te czekają na Was bliżej samego Czorsztyna). Południowa część trasy jest dużo bardziej urozmaicona. Jest kilka bardziej stromych momentów.

To wszystko przekłada się na sporą ilość widoków niemal na każdym kilometrze. Warto też podkreślić, że Velo Czorsztyn na całej długości jest wyasfaltowane, są znaki pionowe i poziome, więc raczej trudno się zgubić. Na trasie znajduje się też szereg wiat, oraz punktów wypoczynkowych, przy których można się zrelaksować, lub schronić w wypadku nagłego załamania pogody. W kilku punktach rozmieszczone są nawet toalety typu Toi Toi. Dodatkowo, w niektórych miejscach, trasa została zabezpieczona metalowymi barierkami, które odgradzają np. od stromych brzegów akwenu. Infrastruktura rowerowa stoi na wysokim poziomie.

 

Bądź na bieżąco !
Zapisz się na nasz Newsletter


    Leave a Comment

    Image